Кількість
|
Вартість
|
||
|
Прополіс – складна речовина, яку бджоли виробляють з смол рослин, додаючи свої ферменти, і використовують для дезінфекції вуликів, захисту від хвороб і мікробів, а також як клей – зміцнюють стінки стільників, закладають щілини і т. д. Прополіс має гіркуватий смак, приємний смолистий запах. Колір його залежить від того, з яких рослин бджоли збирали смолу. Наприклад, смола тополі надає прополісу червонуватий відтінок, берези – зеленуватий, осики – сірий. Зустрічається також коричневий, бурий і навіть майже чорний прополіс. Тому тих, хто вирішив купити прополіс, не повинно лякати різноманітність кольорів.
В складі прополісу безліч різноманітних речовин і сполук, які за загальними властивостями поділяються на чотири групи: бальзами, смоли, ефірні масла, віск.
Смоли прополісу складаються в основному з органічних кислот і складають 50 – 55%. Органічні кислоти (кавова, фреуловая, бензойна та ін) є біологічно активними речовинами, мають протизапальну, антимікробну, антисептичну дію. Завдяки високому вмісту органічних кислот прополіс має виражені антиоксидантні (антиокислювальні) властивості.
Вміст ефірних олій – 8 – 10%. Вони визначають аромат і смак прополісу. Консистенція прополісу залежить від вмісту в ньому воску. У середньому близько 30%. Але в різних місцях одного і того ж вулика вміст воску в прополісі по-різному. Найбільше воску в прополісі, який зібраний у льотка і на стінках вулика, менше – в тому, який знятий з рамок і холстиків.
Прополіс також містить мінерали: калій, кальцій, натрій, магній, фосфор, сірка, алюміній, залізо, ванадій, цинк та ін, а також вітаміни – Bl, B2, РР, Е, С і провітамін А.
Більшість речовин, виявлених в складі прополісу, відноситься до класу флавоноїдів – з'єднань, що містяться в рослинах. Вони мають антиоксидантні властивості і здатні нейтралізувати вільні радикали.
У прополісу є одна особливість, яка відрізняє його від інших продуктів бджільництва. При тривалому кип'ятінні він не втрачає свої цілющі властивості. Тому при виготовленні препаратів з прополісом його можна нагрівати, кип'ятити і використовувати з гарячою водою. Тому можна без побоювань купити прополіс для виготовлення мазей, бальзамів і кремів, а також для миловаріння.